Амбасадори со висока чувствителност

Модул 4 (Подкасти) претставува приказни за „амбасадори со висока чувствителност“ – добро познати луѓе од уметноста, науката, бизнисот, музиката, претставници од шест европски земји, кои ги споделија своите лични искуства во однос на нивната висока чувствителност. Нивната перспектива, како возрасни, опишувајќи ги искуствата од раното детство носат многу вредни информации за разбирањетот на светот и околината на едно високо чувствителното дете.

Vjollca Sadiku

Вјолца Садику е родена во Дебар, во Северна Македонија. Основно и средно училиште завршила во родниот град Дебар, а факултетот на Универзитетот во Тетово во областа на новинарството. Работела на многу локални радиостаници во Дебар, има работено и за регионална телевизија, во моментов е новинар на Канал 3 во Дебар и пишува за неколку различни весници: Време, Пензионер Плус итн.

Kenan Mimidinoski

Кенан Мимидиноски е роден во Дебар, во Северна Македонија. Основното и средното училиште ги завршил во родниот град Дебар и Правниот факултет при Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје. Во средно училиште, заедно со неговите браќа и некои пријатели, тие го создадоа бендот Енигма, првиот рок бенд во Дебар кој изведува концерти во цела Северна Македонија и тие пеат на три јазика. Работел на многу телевизии и весници како новинар за време на неговата кариера. Тој во моментов пишува книга што ќе биде објавена следната година.

Подкасти за партнери

Natalia Niemen

Наталија Нимен (родена на 24 јануари 1976 година во Варшава) – полска пејачка, виолистка, автор на текстови и музика, сликар. Наталија Нимен е ќерка на музичарот Чезалав Ниемен и Магогорза Нимен, манекенка; нејзината помлада сестра Елеонора Нимен е исто така пејачка.

Mietek Szcześniak

Мицелисав Шчешњак е роден во 1964 година во Калиш – полски пејач, композитор и текстописец, претставувајќи ја Полска на 44-от натпревар за песна на Евровизија. Своето деби го имаше во музичкиот бенд Икара како шестгодишник. Подоцна во 1984 година ги сними своите први песни за полското радио во Шчечин со групата Фанк Фабрика.

Tomasz Korpanty

Томаш Корпанти – Пејач, автор на текстови и музика, музички продуцент и издавач. Дипломирал на музичката академија Карол Шимановски во Катовице, факултет: сценски вокализам и дипломиран на Академијата за музика во Ади, класа на професорка Рената Данел.

María Fernández

Марија Фернандез е родена во Кордоба во 1994 година. Таа е наставничка за основно образование на англиски јазик. Таа е дипломирана на двојазична основна настава на Универзитетот во Гранада и заврши магистер по образовни истражувања и иновации. Течно зборува англиски, француски и португалски јазик.

Iria Fariñas

Ирија Фариас е родена во Мадрид во 1996 година. Таа е писател, организатор на книжевни настани и пластичен уметник. Студирала пластична уметност, како и професионална обука за визуелни уметности во школата Коко.

Raquel Marichal

Ракел Марихал е роден 1981 година во Тенерифе (Канарските острови). Таа се дефинира себеси како личност со „висока перцептивност“ и таа чувствителност го одбележа нејзиниот живот, водејќи низ процесот што завршил да се открие себеси, со своите доблести, јаки и слаби страни. Нејзината креативност доведе до тоа да стане графички дизајнер и аудиовизуелен техничар.

Alicia Toledo

Алисиа Толедо е родена во Тенерифе (Канарски остров) пред 46 години. Таа се идентификува како многу чувствителна личност, мајка на многу чувствителна девојка. Во текот на своето детство и адолесценција, одеше во самооткривање која е таа и тоа ја натера да се зајакне и да се одлучи да патува како начин за запознавање и учење. Ова даде сигурност затоа што дозна дека е „поразлична“ од останатите. Денес Алисиа Толедо го разви својот потенцијал како дизајнер на ентериер и е многу позната во Тенерифе.

Giorgio Battistelli

Роден во Албано Лазиале во 1953 година, Гиорџо Батистели студирал композиција на Конзерваториумот на Л’Акила, каде што ја добил и дипломата во 1978 година. Во исто време, присуствувал на семинари што ги дале Карлејнц ​​Стокхаузен и Маурисио Кагел во Келн. Во 1978-1979 година, тој зел курсеви во театар за современа музика подучени од Jeanан Пјер Друут и Гастон Силвестре во Париз.

Carola Finotti

Родена е во Рим на 27 јули 2007 година, под звукот на концертите на Бах во Бранденбург, Карола дише музика уште од нејзиното доаѓање на светот. На возраст од три години таа започна со проучување на ритмички со присуство на Центарот за сузуки на ЦЕСМИ.

Diana Mocanu

Дијана Мокану е дигитален уметник, таа се стекна со диплома за уметност, оддел за графика на Националниот универзитет за уметности Букурешт, во класата 2019 на професорката Анка Боериу.

Како студентка, за време на изложбата „Аици-Аколо“ што се одржа во палатата Котрочени, таа учествуваше во анексот посветен на Револуцијата во 1989 година. Таа помогна во организирањето на „Што понатаму? – Изложба за дипломирање 2019 во палатата БЦР “и учествуваше со свој проект за дипломирање – Интроспекција“. По дипломирањето, анимиран филм што го создаде беше прикажан во „GRAFICA T NĂRĂ“. Супермаркетул де АРТĂ “, во организација на галеријата Галатека и здружението НеоАрт Романија.

Покрај дигиталното сликарство и илустрациите, нејзините страсти вклучуваат, особено, долготрајно прозно пишување и 3Д моделирање.

Alexandra Cristea

Александра посетува курсеви на колеџот Михаи Еминеску од Букурешт каде ги учи нејзините омилени предмети – историја, литература и странски јазици.

Таа е многу страствена за музиката, дигиталната уметност и ги изразува своите чувства преку пишување на нејзиниот блог и списанија, имајќи импресивна колекција списанија. Таа, исто така, сака да ги советува своите пријатели и да го разбира значењето на емоционалните искуства.